Maja Cvetković Sotirov je rođena 27. aprila, 1980. u staroj srpskoj porodici u Pirotu, čiji se deo porodičnog stabla nekoliko generacija razvijao u Pirotu i Beogradu, pa Božilovića danas ima i na severu i na jugoistoku, po očevoj liniji je Nišlijka. Prirodno- matematički smer je završila u gimnaziji u rodnom gradu, a potom je studije književnosti upisala u Nišu na Filozofskom fakultetu. Studirala je srpski jezik i književnost, jedno vreme i ruski jezik i književnost, diplomirala je na katedri Srpski jezik i književnost, a potom (po novom programu) masterirala na Filologiji (oblast metodike, istorije jezika i leksikologije) na istom fakultetu. Licencirani je profesor srpskog jezika i književnosti i govori dva jezika (engleski i ruski). Deo života je provela u Nišu, a potom nastavila sa usavršavanjem u Beogradu zbog priprema za postdiplomske studije sociolingvistike u Sjedinjenim Državama. Ubrzo je upoznala svog sadašnjeg supruga koji je u tom momentu živeo u Francuskoj, sa kojim danas ima sina Luku. Majina prva knjiga je nastajala u francuskim gradovima Klermonferanu i Troa, a Luka je kao dečkić bio mamina podrška i inspiracija za priču o čuvenom naučniku Blezu Paskalu.
„Čarobni jedrenjak – Priča o Nikoli Tesli“ objavljen je u Njujorku, na Menhetnu pod nazivom Magical Sails – A Nikola Tesla Story, nalazi se na najrenomiranijim svetskim sajtovima (Barnes&Noble, Walmart, Amazon, TriftBooks itd.), a naša književnica za decu gostovala je u čuvenom lancu američkih knjižara “Barnes&Noble” u San Dijegu. Promocije je održala i u Čikagu, Milvokiju, Njujorku. Prevodilac je Jelena Vitezović (ćerka našeg čuvenog pisca Milovana Vitezovića).

Maja se bori za dostupnost obrazovanja – knjiga i znanje svakom detetu, bez obzira gde se ono nalazi (selo, grad). Zato sa svojim timom saradnika objavljuje i besplatne elektronske priče za decu. Stvaralaštvo koje je obeležilo do sada: Francuska avantura (Priča o Blezu Paskalu i prvoj mašini za računanje), 2017/2018; Dečak koji nije želeo da posadi drvo (2020); Dečak i vila (2020); Čarobni jedrenjak – Priča o Nikoli Tesli (2021); Noć uoči Božića sa Teslom (zbirka poezije i kratka priča) – srpsko-engleska verzija (2022); monodrama Ogledalo (Antologija monodrame za decu, Poštovana publiko, 2023); Poezija u štampanim časopisima (Jedrenjak – Mala Laguna; Osmijeh – Udruženje pisaca za djecu i mlade Crna Gora; Teslarica – Udruženje književnika Srbije; Stremljenja, Jedinstvo; Procvali božuri, Duhovna poezija za decu – Institut za dečju književnost; Književna radionica „Kordun“); Elektronske priče: Mačak koji nije želeo da pere ruke (2020); Sneguročka i srce od pahulje (2020); Devojčica koja je upoznala Pinokija (2021); Vila i kofer (časopis Farče, 2021). Nagrade i priznanja koja su potvrdila njeno stvaralaštvo: Najbolja knjiga za decu u Crnoj Gori, Udruženja pisaca za djecu i mlade Crne Gore – Francuska avantura (2020/2021); Nagrada „Lukijan Mušicki“ za knjigu Dečak i vila, Književno društvo Sunčani breg – Beograd; Priznanje za jednu od 8 najboljih knjiga u regionu (Balkan) za nagradu „Mali Princ“ na Festivalu „Vezeni most“ u Tuzli (BiH); Tesla Spirit Award – velika nagrada: medalja, plaketa i sertifikat; Za najbolju dečju knjigu o Nikoli Tesli u svetu 2022/23; Priznanje za doprinos u razvoju književnosti za decu u zemlji i svetu Književne radionice „Kordun“ i Književnog „Esnafa“ (2024).

Link intervjua: https://ryl.rs/veliko-traganje-za-istinom/

SERBIAN TIMES, Chicago
Izvod iz intervjua

Priče o Nikoli Tesli slušam još od najranijeg detinjstva. Pamtim i danas osećaj iščekivanja nekog tajnovitog čuda, kada smo deka i ja pronašli na tavanu malu narandžastu svesku dekinog brata (u kutiji) koji je studirao elektrotehniku u Beogradu. Nisam razumela njegove beleške u vezi sa seminarskim radom o velikom pronalazaču Tesli, međutim bila sam dosadna da saznam šta sve to znači, pa je deka meni nerazumljive podatke o radu i životu Nikole Tesle pretvarao u priče i bajke. Bilo je tu i naših zanimljivih eksperimenata u bakinoj bašti među božurima i lalama, i sad se smejem, kakve je sve nestašluke moj deka podržavao, a baka dodeljivala nemilosrdne kazne, jer sam joj uništila escajg koji je nasledila od svoje majke i bake. O tome govore i moji stihovi „Pričaj mi o Tesli, deda“.

Link intervjua: https://serbiantimes.info/maja-se-proslavila-u-sad-knjigom-o-tesli-americka-deca-sada-uce-o-velikom-naucniku-iz-knjige-jedne-srpkinje-video/


PADNEŠ, USTANEŠ – ALI NIKADA, NE ZABORAVI DA USTANEŠ!
MAGAZIN „STUDENT“ (časopis studenata Beogradskog univerziteta)
Izvod iz intervjua (link intervjua je na kraju teksta)

Maja C. S. čvrsto veruje da su ,,mladi ljudi jedno predivno čudo koje bi trebalo saslušati, čuti – da nisam radila sa mnogobrojnom decom, moje knjige ne bi bile danas tako dobro prihvaćene.” Zaista, jedna od Majinih knjiga ,,Dečak i vila” govori deci da ,,svet nije mesto gde živi samo dobro, niti je svet mesto gde živi samo zlo, nego da je svet mesto gde postoji i dobro i zlo, i da su male nijanse između – a naš izbor formira taj svet“. U pomenutoj knjizi, usamljeni dečak sklapa ugovor o odrastanju sa Vilom Beskrilom, koja biva odbačena od sopstvene zajednice, jer je drugačija. Uprkos svemu, njeno interesovanje za nauku joj pomaže da sagradi sopstvenu letelicu, i stvori svoj životni put.

Link intervjua: https://magazinstudent.rs/2022/05/17/maja-cvetkovic-sotirov-padnes-ustanes-ali-nikada-ne-zaboravi-da-ustanes/

KORIFEJI NACIONALNE FILOLOGIJE XIX
Filoblog Filozofskog fakulteta u Nišu
Izvod iz intervjua (link intervjua je na kraju teksta)
Verujem da su moje detinjstvo i okruženje uticali na izbor mojih studija, kao i na
izbor životnog poziva. Kada dobijete porodičnu arhivu (pisma, dokumenta, medalje), a u
kofere vam spakuju duhovno i materijalno višegeneracijsko porodično nasleđe, protkano
vihorima i izazovima istorije, onda sam sigurna da je najbolji način da neke odgovore o
sudbini svojih predaka potražite na studijama nacionalne filologije (posebno kada je u
pitanju istorija jezika, jer u njoj se ogleda i istorija naroda).
https://blog.filfak.ni.ac.rs/teme/jezici-lingvistika/item/667-korifeji-studija-nacionalne-filologije-xix